Whatsapp

Cami Aydınlatma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cami Aydınlatma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Camilerin Aydınlatmasındaki Yaş Faktörü:

Camide ibadet eden kitlenin yaş ortalamanın düşük olması durumunda Camilerin daha az ışığa ihtiyacı olabilir. Bu tür cailerde loş ışık veren avizeler tercih edilmektedir. Yaş ortalamasının yüksek olduğu Camilerde ise görülebilirliği arttırmak adına daha çok ışık veren avizeler tercih edilmektedir.

Camilerin Aydınlatılmasında Mimari Yapının Etkisi:

Camilerin aydınlatılmasında binanın mimari yapısı büyük ölçüde önem taşımaktadır. Tavanı yüksek, pencere adedi fazla, sabit camları olan binalarda içeriye daha fazla gün ışığı gireceği için doğal olarak bir aydınlama söz konusudur. Bu yapıdaki binalarda daha az ışık veren avizeler tercih edilmelidir.

Mimari yapıda bahsettiğimiz bu özellkleri taşımayan binalarda içeriye daha az gün ışığı gireceği için yüksek ışık veren avizelerin tercih edilmesi gerekmektedir.

Tüm bunlarak ek olarak cami avizesinin seçilmesindeyukarıda belirtmiş olduğumuz durumlara ek olarak; binanın bulunduğu iklimin az da olsa cami avizesi seçiminde etkisi bulunmaktadır. Yılın geneli bulutlu geçen şehirlerde gün aşığından en az seviyede yararlanılacağı için bu tür şehirlerde daha fazla ışık veren cami avizelerin tercih edilmesi fayda sağlamaktadır.

Diğer Bloglar

Cami Aydınlatma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Camilerin dışarıdan aldığı ışık oranı, camilerin mimari yapıları, ve içeride ibadet eden kişilerin yaş ortalamalarına göre değişiklik göstermektedir.

EMİNÖNÜ YENİ CAMİİ İSTANBUL

SAFİR AVİZE firması olarak EMİNÖNÜ YENİ CAMİİ avizelerini tamir, bakım ve yeniden yapımını üstlendik. Bu şahane eseri referans listemize eklemenin gururunu sizler ile paylaşmak isteriz.